Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego.
Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego.
Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi). Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie). Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym. Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór: Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/TransformatorTransformator umożliwia w ten sposób na przykład zmianę napięcia panującego w sieci wysokiego napięcia, które jest odpowiednie do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości, na niskie napięcie, do którego dostosowane są poszczególne odbiorniki.
W sieci elektroenergetycznej zmiana napięcia zachodzi kilkustopniowo w stacjach transformatorowych. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
W zależności od tego do czego jest potrzebny i od jego budowy można wyróżnić kilka rodzajów transformatorów.
Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń.
Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w systemach prądu wielofazowego.W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą.
Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia.
.