O wnętrzach - kilka przydatnych porad

które wybrać? Niestety, najczęściej wybierane są listwy pasujące wzorem do paneli - to naprawdę duży błąd. Ani nie wygląda to dobrze, ani nie jest praktyczne. Takie listwy są ze złej jakości materiału, są też za niskie, co sprawi

O wnętrzach - kilka przydatnych porad Jeśli szukasz listw przypodłogowych to dobrze trafiłeś - zapraszamy =>

Jak wybrać listwy?

Wybór listew przypodłogowych jest na rynku bardzo duży - są plastikowe, z mdf , drewniane - które wybrać? Niestety, najczęściej wybierane są listwy pasujące wzorem do paneli - to naprawdę duży błąd. Ani nie wygląda to dobrze, ani nie jest praktyczne. Takie listwy są ze złej jakości materiału, są też za niskie, co sprawia że podczas mycia podłogi łatwiej jest zabrudzić ścianę.

Na szczęście - coraz większą popularność zdobywają listwy z mdf. Najczęściej wybieramy białe, ponieważ tworzą ładną linię odcinającą podłogę i pasują do każdego stylu, idealnie również komponują się z białymi ościeżnicami drzwi. Jeśli nie wiesz na jakie listwy się zdecydować, to takie będą najbezpieczniejszym wyborem.


Co to jest sztukateria?

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.

W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:

metoda ciągniona ? styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
metoda natryskowa ? ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej "zlane"; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.
Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną, do której zaliczają się listwy przysufitowe, ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria


Definicja stiuków

Stiuk ? materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwa do formowania, szybko twardniejąca. Często barwiona na różne kolory, nakładana na podłoże (ściany i elementy architektoniczne), gładzona i polerowana po wyschnięciu. Używana najczęściej we wnętrzach budowli.

Gotowy stiuk często imitował marmur. Stosowany do wykonywania tynków, rzeźb pełnoplastycznych, płaskorzeźbionej dekoracji ściennej (sztukateria). Znany był w okresie starożytności (starożytny Rzym), wczesnego chrześcijaństwa, sztuce mauretańskiej, rozpowszechniony w czasach renesansu i baroku. Stanowił także podstawowy materiał w ornamentyce i architekturze Majów.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stiuk