Po co nam prawnicy i adwokaci

ecenas- kim jest?Mecenas ? we współczesnej polszczyźnie określenie stosowane jako zwrot grzecznościowy w pismach i w przypadku bezpośredniego zwracania się do adwokata, radcy prawnego. Jest to termin zwyczajowy, nie mający umocowa

Po co nam prawnicy i adwokaci Porady prawne lub usługi takie jak są coraz bardziej potrzebne dla lokalnej społeczności. Ludzie częściej niż kiedyś szukają adwokatów z racji na coraz bardziej skomplikowane przepisy.

Mecenas- kim jest?

Mecenas ? we współczesnej polszczyźnie określenie stosowane jako zwrot grzecznościowy w pismach i w przypadku bezpośredniego zwracania się do adwokata, radcy prawnego. Jest to termin zwyczajowy, nie mający umocowania w przepisach prawa. Tytuł ten stosowany jest tylko w Polsce.

Termin ?mecenas? na określenie adwokata możewedług kogo? pochodzić od przydomka (trzeciego członu nazwiska) Gaiusa Cilniusa Maecenasa, przyjaciela Oktawiana Augusta, który do historii przeszedł jako opiekun (mecenas) artystów swojej epoki. Podnosi się, że podobnie jak Gajusz Cilniusz Mecenas nad artystami, współcześni prawnicy sprawują swoistą ?opiekę prawną? nad ludźmi, którzy potrzebują fachowej pomocy w swoich stosunkach prawnych. Pomimo że pomoc, jakiej współcześni prawnicy udzielają swoim klientom, z reguły jest odpłatna, w przeciwieństwie do działalności pierwowzoru, to doniosłość tej dziedziny życia, zwłaszcza w sprawach karnych, ale również cywilnych i podatkowych, gdzie w grę wchodzą istotne interesy majątkowe, rodzinne, spowodowała stosowanie określenia ?mecenas? w znaczeniu ?opiekun?.

Historycy prawa podnoszą, że trudno powiązać przyjaciela Oktawiana z grzecznościowym terminem ?mecenas? używanym w odniesieniu do adwokata. Kazimierz Orzechowski przypomniał, że w XVI stuleciu ówczesnych adwokatów nazywano procuratores mercenarii, czyli ?płatni zastępcy procesowi? i w ten sposób odróżniano ich od ?niezawodowych? zastępców procesowych określanych procuratores. To od zwrotu procuratores mercenarii miał powstać termin ?mecenas?, poprzez stopniową eliminację pierwszego członu i głoski ?r? w drugim wyrazie. Występował on już w XVIII stuleciu, a upowszechnił się w wieku XIX.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mecenas_(prawnik)


O wymaganiach zawodowych adwokata

Adwokat może wykonywać swój zawód w zespołach adwokackich lub indywidualnie (także w formie handlowych spółek osobowych). Kandydat na adwokata musi ukończyć wyższe studia prawnicze, odbyć aplikację adwokacką, tj. praktykę w adwokaturze oraz zdać egzamin adwokacki. Osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa są zwolnieni z konieczności odbycia aplikacji i zdawania egzaminu adwokackiego.

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokaturę stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich. Prawo wykonywania zawodu ma tylko ten, kto został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką. W Polsce wpisanych na listę jest ponad 7 tys. adwokatów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adwokat


Studiuję prawo

Studia prawnicze sa uznawane za jedne z najtrudniejszych do ukończenia. Poziom trudności jes często porównywany do szkół medycznych , czy informatycznych. Ich ukończenie w planowanym terminie zajmuje 5 lat, po których trzeba jeszcze zrobić tzw. aplikacje, aby móc wykonywać pracę w danej specjalizacji.

Są to studia humanistyczne, więc wiedza a polskiego, historii i wosu może być bardzo pomocna, aby odnaleźć się na pierwszym roku tychże studiów. Pierwszy rok ma mało wspólnego z prawem jako takim, ale wprowadza się już pewne podstawy np. Prawo Rzymskie, które stanowi podwaliny większości systemów prawnych obowiązujących współcześnie.