Zastaw

ałek i domów intensywnie wzrastały. Od roku 2008 ceny zaczęły sukcesywnie maleć. W efekcie ci, którzy przeczekali,...mogli kupić praktycznie identyczne mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie niższą kwotę. Do

Zastaw , że aby kupić mieszkanie na kredyt i na tym nie stracić, lepiej będzie zainteresować się tematem. Podczas tzw. boomu na rynku nieruchomości, ceny mieszkań, działek i domów intensywnie wzrastały. Od roku 2008 ceny zaczęły sukcesywnie maleć. W efekcie ci, którzy przeczekali,...mogli kupić praktycznie identyczne mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie niższą kwotę. Dobrze jest nie zapominać o tym, że kredyt hipoteczny bierze się najczęściej na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeżeli przepłaciliśmy za nasze mieszkanie, to sytuacja robi się kłopotliwa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Jak pożyczać?

Podsumowując - firmy mają naprawdę pod górkę. Łatwiej o pożyczkę będzie pracownikowi, zatrudnionemu na umowę o pracę, niż właścicielowi tej firmy. To jest paradoks, ale niestety prawdziwy.

Żeby młodzi Polacy mogli rejestrować firmy i inwestować w swój biznes, go rozwijając, potrzebny jest dostęp do kapitału. Mało kto ma wystarczające środki, jest to bardzo trudna do pokonania bariera. Często jednak kończy się to zaciągnięciem kredytu w wątpliwym miejscu, z niesamowicie wysokim kosztem. Nie powinno tak być, ale nie zanosi się, na zmianę polityki przez banki. Wręcz przeciwnie - z każdym rokiem wymagania dla przedsiębiorców są coraz bardziej wyśrubowane.


Problemy ze spłatą?

Ilość niespłacanych kredytów rośnie. Co jest powodem tego, że Polacy nie spłacają swoich kredytów? Czy może winę ponoszą banki, ponieważ źle oceniły ryzyko i zdolność kredytową? Czy też to wina kryzysu?

Bez wątpienia najbardziej regularnie spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te w obcej walucie. Jednak nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz więcej.


Na remont

Polacy zbyt często sięgają po karty kredytowe oraz kredyty konsumpcyjne, często w niewielkich kwotach. Wiadomo, że nie wszystko można sfinansować za pomocą własnych oszczędności (zwłaszcza, jeśli ich brak), bywa że pożyczka jest po prostu koniecznością, ponieważ tych wydatków nie da się uniknąć.

Jedną z takich sytuacji może być remont domu, lub mieszkania. Czasami nie chodzi o zmianę koloru ścian, czy położenie paneli na podłodze, ale na przykład o zakup opału, lub instalacji grzewczej. Nie da się przełożyć remontu na później, gdy dach przecieka. W takich wypadkach, gdy nie dysponujemy gotówką, to trudno - idziemy po pożyczkę.

Jak zaciągnąć taki kredyt i nie popełnić błędów? Banki mają bogatą ofertę kredytową, jednak nie zawsze najlepszą da nam bank, w którym mamy konto. Tak, mają pełną historię finansową, dlatego ustalenie zdolności kredytowej jest szybkie. Nie zapominajmy, że nie tylko oprocentowanie pożyczki ma znaczenie. Może ono wydawać się bardzo korzystne, ale... jest jeszcze prowizja. Zanim skorzystamy z oferty, dobrze podliczmy wszystkie koszty, sprawdźmy czy nie żadnych ubezpieczeń, czy innych dodatkowych kosztów.


Co na to banki?

Myślę, że banki ponoszą odpowiedzialność, ponieważ udzielały pozyczek bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od tego roku KNF zarządza obowiązkowy wkład własny wynoszący 5%, od 2015 roku będzie to już 10%, a od 2016 15%. Nie ma już także szansy wzięcia kredytu w obcej walucie, chyba że się w tej walucie zarabia. Można twierdzić, że te restrykcje wpłyną na spadek udzielanych kredytów hipotecznych, jednak w konsekwencji nie będzie też tylu ludzi, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla konsumenta tak naprawdę lepsze. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wkład własny jest naprawdę istotny, przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości.